Пошук по сайту

Архів новин

Жовтень 2024
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
41118637
Сьогодні
Вчора
На цьому тижні
Минулого тижня
Цього місяця
Попередній місяць
Весь час
1123
14740
42146
40935030
171358
762374
41118637

Ваш IP: 3.237.15.145
09 жовтня 2024 05:49

Відповіді на найчастіші запитання щодо програми “Доступні ліки” в Україні, яку Міністерство охорони здоров'я впроваджує у 2017 році

Водночас суттєвою проблемою є низька купівельна спроможність населення. Нерідко пацієнти самотужки обирають ліки, що не відповідають діагнозу та не збігаються з показникам поширеності хвороб. Проект «Доступні ліки» покликаний змінити ситуацію в державі на краще.

Як здійснюється регуляція цін на лікарські засоби в Україні?
У більшості розвинених країн існує практика державної регуляції цін на лікарські засоби. Це дозволяє уникнути необґрунтованого завищення цін на ліки.

Задля забезпечення доступності ліків в Україні, МОЗ встановило максимальну референтну ціну виробника лікарського засобу по 21 міжнародній непатентованій назві (МНН або діюча речовина).

Референтну ціну на ліки в Україні встановлено в залежності від цін на подібний лікарський засіб по МНН у 5 сусідніх країнах – Польщі, Словаччині, Угорщині, Чехії та Латвії. Це країни ЄС, де вже давно сформована система регулювання цін на лікарські засоби та механізм відшкодування вартості ліків.

Крім того, ПДВ на лікарські засоби та медичні вироби зменшиться до 2-5%, а оптові та роздрібні націнки обмежаться у вигляді регресивних націнок.

МОЗ встановило максимальну регресивну роздрібну торговельну надбавку на продаж ліків на рівні 15%, яка буде зменшуватися разом з ростом ціни лікарського засобу та нараховується на референтну ціну з урахуванням всіх податків та зборів.

Як результат, чим вища ціна на лікарський засіб, тим менша націнка на цей препарат. Максимальна гуртова торговельна надбавка на продаж ліків складає 5%, що нараховується на референтну ціну з урахуванням всіх податків та зборів.

Як працює механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації)?
Механізм відшкодування вартості ліків успішно діє в багатьох країнах світу та передбачає забезпечення пацієнтів безкоштовними ліками або значною знижкою на препарати.

В Україні відшкодування вартості ліків визначається Національним переліком основних лікарських засобів у 2017 році. У його склад входять, рекомендовані Всесвітньої організацією охорони здоров’я, 21 міжнародна непатентована назва (МНН або діюча речовина) для лікування серцево-судинних хвороб, бронхіальної астми та цукрового діабету ІІ типу.

Як це діятиме на практиці?
1. Пацієнт їде до сімейного лікаря.
2. Сімейний лікар прописує рецепт по МНН, форму та дозу.
3. Пацієнт з рецептом прямує до аптеки.
4. Якщо ціна лікарського засобу в аптеці не перевищує мінімальну ціну в Україні та не перевищує встановлену МОЗ референтну ціну, пацієнт отримує лікарський засіб безоплатно (повна реімбурсація).
5. Якщо ціна лікарського засобу в аптеці перевищує мінімальну ціну в Україні, однак є нижчою чим медіанна ціна, пацієнт отримує відшкодування коштів витрачених на придбання лікарського засобу в розмірі мінімальної ціни лікарського засобу в Україні (часткова реімбурсація).
6. Якщо ціна лікарського засобу в аптеці перевищує медіанну ціну пацієнт не отримує жодного відшкодування придбання лікарського засобу (без реімбурсації).

Аптека надає місцевій владі фінансовий звіт та документальне підтвердження продажу лікарських засобів, котрі підлягають відшкодуванню та отримує повернення коштів з місцевих бюджетів протягом 15 робочих днів.

У кожному аптечному закладі, що бере участь у програмі реімбурсації, обов’язково має бути наявний найдешевший генерик (найдешевший препарат) та перелік цін відшкодування.

Які категорії захворювань входять до програми реімбурсації? Чому?
Механізм відшкодування вартості ліків (реімбурсації) покриває серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму. Пріоритетність надано лікуванню цих хвороб, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або ефективно лікуються на амбулаторному етапі.

Серцево-судинні хвороби складають 65% смертності населення. Лише у 2015 році зареєстровано 22,6 млн. випадків захворювань.

Цукровий діабет ІІ типу зареєстровано у 2015 році серед всього населення близько 1 млн. осіб, що у 6 разів більше, ніж цукрового діабету І типу (інсулінозалежного).

Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тис. за 2015 рік, здебільшого це діти та молодь.

Які МНН (діюча речовина) входять до програми реімбурсації?
СЕРЦЕВО-СУДИННІ ЗАХВОРЮВАННЯ:
Аміодарон (Amiodarone)
Амлодипін (Amlodipine)
Атенолол (Atenolol)
Верапаміл (Verapamil)
Гідрохлортіазид (Hydrochlorothiazide)
Спіронолактон (Spironolactone)
Фуросемід (Furosemide)
Дигоксин (Digoxin)
Еналаприл (Enalapril)
Ізосорбіду динітрат (Isosorbide dinitrate)
Карведілол (Carvedilol)
Клопідогрель (Clopidogrel)
Метопролол (Metoprolol)
Нітрогліцерин (Glyceryl trinitrate)
Симвастатин (Simvastatin)
Бісопролол (Bisoprolol)
БРОНХІАЛЬНА АСТМА:
Беклометазон (Beclometasone)
Будесонід (Budesonide)
Сальбутамол (Salbutamol)
ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТУ ІІ ТИПУ:
Метформін (Metformin)
Гліклазид (Gliclazide)

Коли запрацює механізм відшкодування вартості ліків?
Механізм відшкодування вартості ліків, яких потребують хворі на серцево-судинні захворювання, цукровий діабет ІІ типу та бронхіальну астму почне діяти з 1 квітня 2017 року. 

Вас може зацікавити:

Вінницька районна державна адміністрація

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Attribution 4.0 International. Використання будь-яких матеріалів, що опубліковані на цьому сайті, дозволяється при умові зазначення посилання (для інтернет-видань - гіперпосилання) на офіційний сайт Вінницької райдержадміністрації www.vinrda.gov.ua.